Blog

Průmysl 21. století pro nás znamená hlavně práci s výrobními daty

Strojírenská společnost Beneš a Lát staví na bohaté strojírenské historii. Její jméno je spojené hlavně se zpracováním neželezných kovů, a to především technologií nízkotlakého lití. Dnes provozuje čtyři závody, jež jsou rozmístěné po celé České republice, a ve kterých se na zpracování neželezných kovů a plastů technologiemi od gravitačního přes nízkotlaké lití až po vysokotlaké vstřikování podílí bezmála 480 zaměstnanců – a to i v návazných operacích, jako jsou obrábění, či kompletace a montáže.

Výrobky dodává různým průmyslovým segmentům, mezi odběrateli figurují například automobilky, telekomunikace či producenti kolejových vozidel.

Diverzifikaci produktového portfolia neustále rozšiřuje a zároveň investuje do nových technologií. Na obratu 860 milionů korun se podílí hlavně export – suma přímého i nepřímého exportu přesahuje dlouhodobě 85 %. Ohledně dalšího rozvoje má firma jasno. „Zajímají nás nové technologie, práce s daty a informacemi, které jsou v průmyslové výrobě stále důležitější,“ říká v rozhovoru ekonom společnosti Bc. Jan Lát.

Strojírenství dnes prochází proměnou. Stále více je skloňovaný termín Průmysl 4.0. Jak tento trend vnímáte?

Přiznám se, že úplně nemám rád pojem Průmysl 4.0, protože každý si pod ním představí něco jiného. Velmi často bohužel to, že firma do své haly instaluje robota nebo automat. Jistě, automatizace a robotizace jsou důležitými předpoklady průmyslu 21. století, ale osobně tento trend vnímám hlavně jako práci s daty – jde především o sledování průběhu výroby, sběr dat, jejich včasné vyhodnocování a plánování, či chcete-li predikce dalších kroků pro rychlou adaptaci výroby novým stavům. Podniky, jež nové trendy uchopí za správný konec, sníží dobu dodání výrobků i své skladové zásoby. A ve většině případů to nevede ke snížení počtu zaměstnanců, naopak spíše k rozvoji společnosti a růstu potřebné kvalifikace zaměstnanců. To je cesta, na kterou jsme nastoupili i my.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Zdroj: Průmysl Dnes